czwartek, 29 kwietnia 2021

„Eco-friendly” czy nowa moda?

Od pewnego czasu na rynku motoryzacyjnym można zaobserwować nowy trend. Oczywiście, chodzi o samochody z napędem elektrycznym. Łatwo można dostrzec powiększającą się liczbę takich pojazdów poruszających się także po naszych drogach. Te samochody można bez problemu rozpoznać po zielonych tablicach rejestracyjnych.

Obecnie do produkcji samochodów elektrycznych przyłącza się coraz więcej marek. Warto zwrócić uwagę na cenę takich pojazdów, gdzie nowy samochód elektryczny można nabyć już od około 80 tysięcy złotych.

Jednym z najważniejszych aspektów samochodów elektrycznych jest zasięg jaki można przejechać na pełnym naładowaniu akumulatora. Zasięg tych samochodów to przedział w większości od około 200 do 350 kilometrów na jednym naładowaniu. Nie jest to z pewnością wybór na długie trasy i podróże po całym kraju, a jedynie wariant na miejskie przemieszczanie się z możliwością doładowania akumulatora w określonych miejscach do tego przeznaczonych.

Współcześnie każdy samochód z napędem elektrycznym należy oceniać osobno, ponieważ każdy tego typu pojazd różni się ze względu na konstrukcję, zasięg, sposób i szybkość ładowania akumulatora, jak również gabaryty samochodu, co znacząco wpływa na komfort jazdy.

Samochody elektryczne z pewnością staną się powszechnie wybieranym środkiem transportu, jednak jest to wciąż nowa technologia, która nieustannie podlega rozwojowi.

Jeden z "mocniejszych" samochodów elektrycznych

BMW i3

Grafika: Google grafika 29.04.21r.
Autor: Janek

środa, 28 kwietnia 2021

"Puszysty" kierowca = wolniejsze auto?

            Na przestrzeni ostatnich lat bardzo modne stało się dbanie o swoje ciało. Uprawianie sportu widać na każdym kroku - codziennie rano mijamy biegaczy, boiska po godzinie 9.00 są pełne, a w parkach aż roi się od ludzi, którzy swój czas spędzają na aktywnościach fizycznych. Taki tryb życia to nie tylko zgrabna sylwetka, to też zdrowie o które tak bardzo chcemy dbać. Zróżnicowana dieta pozwala nie tylko czuć się lepiej, ale również funkcjonować sprawniej. Z reguły większość diet zawiera warzywa, owoce + ruch fizyczny, czyli trening. 

Dlaczego piszemy o takich "pierdołach" na blogu motoryzacyjnym?

Każdy petrolhead doskonale wie, że masa to wróg przyspieszenia (nie bez powodu mazdy i inne japończyki rdzewieją już w fabryce). Producenci sportowych samochodów zdają sobie z tego sprawę najbardziej, wyciskają każdy niepotrzebny gram masy swojego motoryzacyjnego dzieła, aby chociaż troszeczkę polepszyć czas przyspieszania. Między innymi dlatego karbonowe elementy samochodu są tak skuteczne i tyle kosztują.

Fani szybkiej jazdy, aby polepszyć swój czas na torze potrafią wybebeszyć całkowicie wnętrze swojego bolidu zostawiając w środku tylko to co potrzebne, czyli szyby (i to też nie zawsze), kierownicę, gałkę zmiany biegów i ręczny, bardzo często nawet deska rozdzielcza żegna się ze swoim miejscem.



Wybebeszone wnętrze samochodu z fotelami kubełkowymi
 




W dużym skrócie, chcesz, żeby twój samochód był szybszy? - Idź na siłownię i spal trochę tłuszczu ;)











Grafiki: google.com


Półżartem, półserio - Muzyk


czwartek, 15 kwietnia 2021

Krótka historia 190-tki

 

Krótka historia 190-tki

Mercedes Benz W201 (190) to pierwszy firmowy model klasy średniej, produkowany od 1982 do 1993 z silnikami Diesla od 2,0 do 2,5 litra oraz benzynowymi od 1,8 do 2,6 litra

Model ten został wprowadzony jako mniejsza alternatywa dla większych limuzyn, który miał stać się niezawodnym i uniwersalnym środkiem transportu zarówno dla młodszych odbiorców jak i dla szerszego grona klientów

190-tka stała się przełomem w motoryzacji  tamtych lat za sprawą wprowadzonych rozwiązań dotyczących ergonomii pojazdu oraz  kwestii technicznych takich jak:  kształt nadwozia, listwy, osłony czy konstrukcja zawieszenia i oszczędniejsze silniki.

190-tka nazywana potocznie Baby-Benz charakteryzowała się ograniczeniem gabarytu w stosunku do poprzednich modeli, a co najważniejsze nastawieniem na wytrzymałość, wydajność i bardzo dobre osiągi w długim okresie użytkowania

Mercedes Benz 190 jest samochodem stworzonym do codziennej, bezpiecznej i bezawaryjnej jazdy. Nie jest  samochodem przeznaczonym do drogowych szaleństw, a do eleganckiej i bezpiecznej jazdy. „Dziadek” potrafi jednak zaskoczyć. Po dzień dzisiejszy można zaobserwować te modele poruszające się po naszych drogach, co świadczy o wysokiej jakości technicznej tego pojazdu. Inną kwestią jest dbałość właścicieli o aspekty wizualne, kondycję blachy i bieżącą konserwację „środka” , jak również wymianę podstawowych części.

Wyposażenie wnętrza stanowi istotny element tego modelu. Dostępny w różnych opcjach, zawiera mniej lub więcej dodatków takich jak podłokietnik czy  szyberdach jako droższy wariant. Określenie kokpitu to „meblościanka” czy „kredens” z uwagi na lakierowane drewno, którym wyłożony jest panel z pokrętłami temperatury, radiem i skrzynią biegów. Na ten model należy patrzeć jako innowacje w dziedzinie motoryzacji i podejścia do produkcji niezawodnych samochodów na tamte lata, gdzie 190-tka zapoczątkowała wiele nowych rozwiązań stosowanych w późniejszej produkcji samochodów osobowych.


Autor: Janek




Mercedes-Benz 190
Źródło: Google Grafika
Licencja: CC






Mercedes Benz SL R107 - 50-letni klasyk

  Mercedes-Benz SL R107 Nic tak nie ukazuje szybkiego upływu czasu jak pierwsze oznaki starzenia, wspomnienia ze szkolnych lat czy samochó...