poniedziałek, 29 marca 2021

Silnik Wankla, działnie

 Silnik Wankla znacząco różni się od popularnie znanych silników spalinowych w układzie rzędowy, widlastym czy też poprzecznym (bokser). Mimo że działanie silnika oparte jest na 4 suwach tak jak inne silniki to największą różnicą jest tłok oraz komora w której się znajduje.


Tłok w postaci trójkąta Reuleaux


Tłok jest mimośrodowo umieszczony w epitrochoidalnym korpusie



W momencie obracania się tłoku tworzy on komory: ssania, sprężania, rozprężania (praca) oraz komorę wydechową. W zależności od kąta obrotu tłoka komory zmieniają kształty i objętość.




A. Ssanie B. Sprężanie C. Praca (zapłon) D. Wydech

1. Tłok 2. Korpus 3. Kanał doprowadzający 4. Kanał odprowadzający


Mieszanka paliwowo-powietrzna (kolor niebieski) dostarczana jest przez kanał doprowadzający następnie poprzez obrót tłoka tworzona jest komora w której jest sprężana. Następnie w momencie maksymalnego sprężenie następuje zapłon (poprzez iskrę ze świec zapłonowych) w tym momencie poprzez ciśnie wytworzone przez proces spalania mieszanki tłok nabiera napędu przemieszczając się wypycha spaliny do kanału odprowadzającego. 

Zalety silnika:
- małe rozmiary
- mała masa
- prosta konstrukcja
- niewielkie wibracje
- niska hałaśliwość
- osiąganie wysokich obrotów
- mała ilość elementów konstrukcyjnych ( jest prostszy w budowie niż przeciętny silnik) 

Pojawia się więc pytanie dlaczego te silniki nie pojawiają się w większej ilości samochodów. Odpowiedź jest prosta w związku z wysoką prędkością obrotową i nietypową budową tłoka problem pojawia się z uszczelnieniem. Na końcach trójkąta znajdują się metalowe uszczelniacze dbające o poprawny stopień sprężenia mieszanki poprzez dużą częstotliwość tarcia zużywają się w szybkim tempie co skutkuje z tak zwanymi "przedmuchami" co skutkuje na ciśnienie sprężania a także na niżą sprawność termiczną która może doprowadzić do pękania bloku i tłoku silnika. Nie bez znaczenia jest także wysokie zużycie paliwa a także duża emisja spalin a jak dobrze wszyscy wiemy cały świat obecnie stawia na ekologię, a producenci samochodów wszystkimi siłami próbują zmieścić swoje modele samochodów w normy EURO. 

Japoński producent samochodów Mazda wraz z rozwojem technologii poprawił powyższe wady silnika tym samym wydłużając jego żywotność, dzięki czemu silnik ten stał się sercem kultowego samochodu tej firmy a mianowicie modelu RX-7. Następnie po zakończeniu produkcji modelu RX-7, Mazda wypuściła na rynek model RX-8 z jeszcze bardziej dopracowanym silnikiem Wankla którego nazwano - Renesis (silnik ten kilkakrotnie zdobył nagrody za najlepszy silnik roku). W 2011 roku Mazda ogłosiła że trwają prace nad kolejną odsłoną tego silnika o nazwie 16x.

Kilka przykładów modeli samochodów z silnikiem Wankla:



NSU Spider (1964-1967)


Mazda 110 S Cosmo (1967-1972)


Mazda RX-7 (1978-2002)


Mazda RX-8 (2003-2012)


Mazda 787B (1991 Mazda zwycięża 24-godzinny wyścig Le Mans)


Grafika: google, https://pl.wikipedia.org/, www.autocentrum.pl
Tekst: wiedza własna wspierana o Wikipedię. 
Autor: Maciej Leśniak
















 


Jak poprawnie kupić bmkę - czyli na co uważać przy kupnie e46.

Siema!

 W dzisiejszym wpisie postaram się ułatwić wam podjęcie decyzji podczas próby zdobycia jednej z popularniejszych bmek na rynku - czyli seria 3, model e46.





Na samym początku wypadałoby zastanowić się czego będziemy od naszego samochodu oczekiwać. Pod uwagę biorę 4 "budy" - coupe, cabrio, sedan i touring (kombi). Odpuszczam sobie Compacta - jest on  aktualnie używany jako "gruz" i służy głównie jako tani driftowóz.

Zaczniemy od końca:

1) Touring - najbardziej użytkowa buda w gamie e46 - pojemny bagażnik.

Touring















2) Sedan - najpopularniejsza odmiana - połączenie użytkowości Touringa i  zadziorności Coupe.

Sedan













3) Kabriolet - najrzadziej spotykana, idealna na cieplejsze dni.

Cabrio
















4) Coupe - sportowa wersja - najlepiej się prowadzi, mniej użytkowa od sedana.

Coupe
















Przejdźmy do wiedzy wymaganej. E46 było produkowane 1998-2007, w 2001 (coupe/cabrio jesień 2002) przeszło lifting - czyli kilka usprawnień i zmian wizualnych.

Lifting jest bardzo ważną kwestią w historii modelu, bowiem e46 wchodząc na rynek miało kilka  problemów - najważniejszym z nich było urywające się mocowanie tylnych sanek - rdzewiało i przy mocniejszym traktowaniu auta po prostu urywało się - traciliśmy tylną oś na drodze. 

Skoro jesteśmy już przy rdzy, to wiadome jest, że e46 jest bardzo podatne na rdzewienie, bardzo bardzo podatne. Prócz oczywistej rdzy na spodzie samochodu, należy zwrócić uwagę na drzwi kierowcy (prawy dolny róg), nadkola przód i tył, progi, klapa bagażnika i maska - generalnie szukamy rdzy, bo zabawa w blacharza i lakiernika jest droga. Samo ogarnięcie 2 progów i nadkoli z tyłu to koszt ~4500zł (wraz ze wstawieniem reperaturek). Do denerwujących problemów należy dodać uszczelki - głównie uszczelki drzwi, ale też przedniej szyby (szczególnie Coupe).

Czas na przedstawienie możliwości wyposażenia samochodu. BMW ma to do siebie, że kupując samochód w salonie możemy sami skonfigurować swój samochód - wybrać silnik, wnętrze, kolor, wyposażenie samochodu. 

Mimo swoich lat to w e46 możemy znaleźć naprawdę ciekawe wyposażenie i "bajery":
Kierownica multifunkcja, reflektory ksenonowe,  czujniki parkowania, czujnik zmierzchu, czujnik deszczu, szyberdach, wbudowana nawigacja, podgrzewane fotele, podgrzewane lusterka, monochromatyczne lusterka, fotele z pamięcią ustawień, fotele z pompowanymi boczkami i mnóstwo innych. Nie ma więc na co narzekać.

Nie będzie zdziwieniem, że na rynku spotkamy najlepsze wersje silnikowe z zupełnie "nagim" wyposażeniem, sytuacje na opak są również spotykane - topowe wyposażenie z najsłabszą jednostką.

Dobrze więc, czas na najciekawszy temat - silniki - temat rzeka, ale postaram się to bardzo skrócić, podam najlepsze wersje silnikowe - takie, które sam bym wybrał.

Najlepszym źródłem informacji na ten temat będzie Wikipedia:

Zaczniemy od sprawy prostszej - silniki benzynowe - generalnie szeroko omijamy każdy silnik o pojemności 2.2. Sam odpuściłbym silniki r4 (4 cylindrowe), bmw po prostu słynie z rzędowych 6cyl. jednostek. Na szczęście w e46 ową R6 mamy już dostępną od pojemności 2.0 i generuje ona 150km 190nm. Jednostki z rodziny M52 są bardzo "debiloodporne", stara porządna i dopracowana konstrukcja. Rodzina M54 też posiada świetną renomę, aczkolwiek wymaga ona większej opieki i dbania, w wersji 2979cm3 należy uważać na pobór oleju przez silnik - pierścienie tłokowe były fabryczni liche, najpopularniejszą poprawką stosowaną w tych silnikach jest wsadzenie pierścieni z jednostki M52TUB28 - czyli poczciwego 2.8, które występowało tylko w przedlifotwych wersjach samochodu.
Dość popularnym i bardzo drogim jest dokładanie turbiny do silników benzynowych - znacząco zwiększa to osiągi pojazdu, w Krakowie takimi operacjami zajmuje się np. k64 garage, minimalna cena za taką przyjemność to 15 000zł.

Czas na silniki wysokoprężne - największym problemem każdego używanego auta są jego poprzedni właściciele - niestety Diesel'e są bardzo podatne na zaniedbanie - wtryski, koło zamachowe, turbina, pompa common rail to kilka z wielu bolączek, które mogą trafić się przy kupnie używanego samochodu z tym typem motoru. 
Jednak nie należy się zrażać, silniki te potrafią być naprawdę ekonomiczne - w mieście spalanie wacha się w okolicach 7 litrów/100km, w trasie można zejść nawet do 4 litrów/100km. Najchętniej szukałbym Diesla w polifcie, 2.0L R4 116/150km, a najlepiej 3.0L R6 204km. W wersjach 116/150km można bezproblemowo podnieść moc o nawet 40-50km co w zupełności wystarcza do eksploatacji codziennej.
Zatrzymajmy się jednak przy 3.0d - jest to prawdopodobnie jedna z najlepszych jednostek wysokoprężnych na świecie, 6 cylindrów sprawia, że kultura pracy tego silnika jest praktycznie taka sama jak benzynowa. Moc i prostota modyfikacji tego silnika to bajka, oczywiście zużywa on więcej paliwa, natomiast jeżeli mógłbym wybrać sobie Diesla to byłby to właśnie 3.0d 204km.
I nie - Diesel wcale nie musi kopcić :)

Zamykając kwestie silnikowe.
Benzyny:
M52TUB20 150KM
M52TUB25 170KM
M52TUB28 193KM
M54B25       192KM 
M54B30       231KM

Diesel:
M47D20TU 116KM
M47D20TU 150KM
M57D30TU 204KM


Wielkim problemem serii 3 jest fakt, że aktualnie cena samochodów o oznaczeniu e46 wacha się między 3 000zł - 45 000zł. Wszystko zależy od stanu, konfiguracji, wnętrza, silnika egzemplarza.


Powoli kończąc już wpis chciałbym zaznaczyć, że e46 jest podatne na modyfikacje i szeroko pojęty tuning. Wiele osób robi to ze smakiem i wygląda to po prostu nieziemsko. Internet roi się od większych i mniejszych projektów, polecam poszukać i inspirować się.





Mam nadzieję, że ten relatywnie krótki wpis pomoże komuś uporać się z problemem kupna e46. W razie pytań zapraszam do sekcji komentarzy. 

/Muzyk















Netografia:
Grafiki - google
Wersje silnikowe - wikipedia
Informacje na temat modelu - doświadczenie ;)


Mercedes Benz SL R107 - 50-letni klasyk

  Mercedes-Benz SL R107 Nic tak nie ukazuje szybkiego upływu czasu jak pierwsze oznaki starzenia, wspomnienia ze szkolnych lat czy samochó...